Specialisté si dříve nebo později položí otázku, jestli je možné jít v přibližování umělých nástrah k přírodním originálům ještě dál. A jak si na takovou otázku odpoví? Ano, možné to je. Když už totiž máme například „gumového” rippera, který je tvarem i barvou takřka identický s bílou rybou, můžeme se pokusit dosáhnout toho, aby byl také cítit jako ryba! Aby zkrátka nebyl cítit jako průmyslový výrobek z továrny na plastové výrobky, nýbrž jako téměř dokonalý vodní živočich. Vždyť si vzpomeňme, jak "voní" některé běžné twistery, když si je přineseme z prodejny domů. Rozhodně to není přírodní aroma! Právě naopak. Zblízka do nosu nasajeme typickou vůni umělé hmoty, známou kupříkladu z čínských hraček pro děti. Podobně jako my to pak ve vodě může cítit i dravá ryba. A pokud ona zrovna nežije v opuštěné odpadní nádrži pod chemičkou, bude ji tato vůně připadat cizí.

Foto: V. Fikar Takže co s tím? V dnešní době se jedná o snadno řešitelný problém. V prodejnách rybářských potřeb například můžeme zakoupit výrazně aromatické výrobky PowerBait, nebo můžeme v domácí „kuchyňské” laboratoři sami změnit aroma zakoupené nástrahy. Náročné to věru není, pokud se tedy smíříme s tím, že smradu bude doma habaděj. Vlastně nám k tomu stačí jen jeden hrnec, voda a přírodní aroma. To si opět můžeme zakoupit ve specializovaných prodejnách rybářských potřeb (nejrůznější esence a amino–dopy určené pro jednotlivé druhy dravých ryb – pstruh, candát, sumec...), nebo ho můžeme vyprodukovat za použití běžných potravinových přísad pořízených v supermarketu.

Podstata všeho je prostá – připravit výrazně aromatickou lázeň, v níž vykoupeme naše umělé nástrahy (v drtivé většině se jedná o twistery a rippery). Takovému procesu se říká „dipování” (dip = namočení, ponoření, krátká koupel). Dipováním nástrahy z měkkých plastů ještě o malinko změkčí, navíc ale do sebe vstřebají vůni připravené lázně (vývaru). A to je to podstatné, protože pak za sebou ve vodě zanechávají přírodní pachovou stopu. Jinými slovy – nástraha již nebude cítit jako plast, ale jako živočich.

Jsem toho názoru, že při přípravě dipovacího vývaru nám v kuchyni bohatě postačí obyčejný selský rozum. Do vody odpočítáme buď několik kapek speciální esence (např. sumcový amino–dop od Top Secret), anebo přidáme některé potravinové produkty živočišného původu (a koření). Možné je i obojí zkombinovat – kapky esence + potravinový produkt. Vše pak necháme projít varem, aby se vůně i chutě uvolnily a vzájemně provázaly.

Pokud se spoléhám pouze na potravinové produkty, snažím se vždy dbát na to, aby měly původ ve vodě. Často a rád proto pracuji se sardelovou pastou nebo rybími vnitřnostmi. K těmto přidávám stroužky česneku, čímž dosáhnu kýženého aroma. Množství a poměr jednotlivých ingrediencí nijak nepředepisuji, to musí vyhodnotit každý sám. Do této lázně pak vložím „gumy”, vždy jen stejné nebo podobné barvy, a nechám je na mírném ohni vařit asi půl hodiny. V žádném případě vodu nesolím, ani nesladím. Poté plamen vypnu, přičemž ještě dalších deset až patnáct minut nechám nástrahy „dojít”. Dipování je tím dokončeno. Jakmile nástrahy vychladnou, můžeme jim ustlat v připravených krabičkách.

Rozhodně to ale není jediný recept, který lze za tímto účelem použít. Nabízejí se nám i další suroviny: hovězí kosti, masokostní nebo rybí moučka, makrelový olej, sójová omáčka atd. Nikdy však nic nepřeháníme! Se surovinami pracujeme uvážlivě a přiměřeně. Nemělo by se stát, že po 40 minutách vyjmeme z lázně Banja, která budou cítit jako koncentrát hovězího masoxu. Tím bychom dost možná dosáhli zcela opačného, nikoliv kýženého efektu.

Kromě gumových (silikonových) nástrah občas dipuji i strímry a peříčka, i když tato sama o sobě bývají přírodního původu. Vůně vývaru v nich ulpí a ona se poté stanou pachově atraktivnějšími. Pokud jde o ostatní nástrahy, tady je lépe nosit při sobě lahvičku s profesionálním aroma. U vody jen naneseme na vhodné místo (např. chmýří u koncového trojháčku) malou perličku onoho přípravku...

Nakonec však nikdy nesmíme zapomenout na to, že nejdůležitější je dravce vyhledat a správně vedenou umělou nástrahou ho vyprovokovat k útoku. Pachová stopa nám v té provokaci má pouze pomoci.